Winegeek doporučuje

Film a víno, to jde k sobě. Marko Jelič, majitel obchodu s naturálními víny Winegeek, vybral filmy a vína, která k sobě ladí. Na zdraví!

Existuje něco jako šablona, které víno si otevřít k jakému filmu? Určitě ne. Je tu velký prostor pro fantazii a kreativitu. Zásadním rádcem by pro vás měly být vaše chutě, těm věřte především! Pro případ, že by se někdo chtěl inspirovat těmi mými, napároval jsem svých 6 oblíbených filmů z Aerovodu k 6 stylům vín. Podle mého názoru se k sobě hodí naprosto perfektně.

Štěstí (2005)

V těžkých podmínkách je spojení čistoty, srdečnosti a obyčejnosti samo o sobě tak krásné a velké, že není třeba přidávat k tomu něco víc. Když exceluje Pavel Liška, bohatě postačí i Müllerka. Ale poctivá, lokální a hluboká, ač se tak na první pohled vůbec nemusí tvářit.

Zelená kniha (2018)

Co jiného než veltlínské zelené. Ačkoliv má film hlubokou myšlenku a upozorňuje na důležité téma, dívá se na něj skvěle. Je plný sympatických postav a není obtěžkán tísnivostí, která by v případě takového snímku byla úplně na místě. Smích, slzy i vděčnost, že jsme na tom dnes jako společnost o něco lépe (i když k dokonalosti máme ještě dlouhou cestu). K tomu sklenička jistě patří.

Ikarie XB 1 (1963)

Neobvyklé, vrstevnaté, zdánlivě z jiné doby a upozaděné ve srovnání s tím, co přitahuje pozornost v mainstreamu dnes – ano, kromě tohoto legendárního sci-fi zároveň popisuji i oranžové víno. Málokdy je to láska na první pohled, spíše pozvedává obočí a vyvolává vášnivé diskuze nebo naopak nezájem ze strany odpůrců žánru. Je to návrat ke kořenům, nebo jen šílenost převlečená za umění? Posuďte sami.

Parazit (2019)

Zde není co řešit. Musí to být výrazné červené víno, které bude na jednu stranu ovocné, zářivě rubínové, zábavné a pro každého, ale zároveň bude výrazné, zemité a přiková vás k pohovce stejně jako závěr Parazita k obrazovce. Ano, jedině červené! Uvidíte.

Co jsme komu udělali? (2014)

Kdo by se občas nepodíval na jednoduchou, ale příjemnou francouzskou komedii? Nevím, jestli bych si to pustil, i kdyby protagonisté mluvili americkou angličtinou místo krásné francouzštiny, ale to je asi jedno. Když jde o čirou zábavu a vysmívání se jednomu stereotypu za druhým, nemusíte si pak moc lámat hlavu ani s vinným párováním. Co takhle Pinot Gris v jeho lehké podobě?

Palm Springs (2020)

Na dobrou variaci filmu „Na hromnice o den více“ bych se asi podíval, i kdyby měla mít jen 45% hodnocení. Ale pozor, Palm Springs je dobrý film! Ač je to jednoduchá podívaná, tak výborně natočená a švih jí určitě nechybí. Víno v plechovkách nedoporučujeme, ale po záběrech na hrdinu v bazénu bych snad udělal i výjimku. Raději bych si ale dal lehké a pěkně vychlazené rosé.

Dali byste si skleničku? Celý balíček šesti naturálních vín, navíc i s kódem k přehrání vybraného filmu z této kolekce, najdete na Winegeek.


Další kolekce

  • Výjimečná animace Celovečerní animované filmy, které vás i vaši rodinu přenesou do fantastických světů plných dobrodružství a kouzel, ale i lásky a přátelství.
  • Ivo Andrle doporučuje Viděl nespočet dobrých i těch méně povedených filmů. Ty nejlepší z Aerovodu vybírá ředitel distribuční společnosti Aerofilms.
  • Meky Žbirka doporučuje Zpěvák a skladatel populárních písní, který porazil ve Zlatém slavíkovi i Karla Gotta. Na jaké filmy se u nás dívá, když zrovna nezpívá?
  • Půlnoční filmy Zábavná béčka, radikální experimenty s žánry, filmy bořící společenská tabu nebo exploatační jednohubky.