Ředitelka kina Přítomnost doporučuje

Jaké filmy vám doporučuje Anna Lísalová, ředitelka našeho nejmladšího spřáteleného butikového kina Přítomnost?

Na první dobrou vybírám film Než skončí léto (2019), neohrožený australský debut plný překvapivých a euforických momentů s neuvěřitelně dobrým soundtrackem, který servíruje snad všechny možné emoce. A je v něm jedna z mých nejoblíbenějších hrdinek poslední doby. Mila, která se opravdu nebojí žít.

A když už jsme u té touhy žít, druhým kouskem, který vybírám, je film, který vystihuje moji náladu každý nedělní večer. Smlouva s vrahem (1990), vrcholné dílo mého oblíbence Akiho Kaurismäkiho (jehož pravidlo, že pokud něco nezvládne režisér sdělit do devadesáti minut, neměl by to říkat vůbec, by se mělo tesat do kamene) patří k mistrovým méně známým ale podle mě nejlepším počinům. Obzvláště v neděli večer může přijít vhod…

Dalším filmem, který bych ráda doporučila, je za mě nejlepší snímek loňského roku Quo vadis, Aida? (2020). Občas se těžkým tématům vyhýbám nebo mám pocit, že byla zpracovaná tolikrát, že už nemají co nabídnout. To ale není příběh Aidy, jejíž pohled na masakr v Srebrenici mě přikoval do sedačky. Návštěvu tohohle filmu jsem dlouho odkládala, jsem ale ráda, že jsem ji podstoupila. Podívaná to není příjemná, ale o to důležitější.

Jeden z nejvýraznějších českých filmů posledního roku jsou pro mě Zrcadla ve tmě (2021). Nesnáším mladší a šikovnější lidi, než jsem já. Šimonu Holému to ale s radostí odpouštím. Natočil totiž neotřelou výpověď o třicátnici, co se hledá. A to mi je tak nějak blízké. A navíc tenhle film natočil za svoje prostředky, s partou kamarádů, během několika málo dnů. Ale to kdybyste nevěděli, tak to nemůžete postřehnout. A za to má můj obdiv. A když jsme u těch českých filmů, v mém výběru nesmí chybět ani Hoří, má panenko (1967). Pouštíme si to s mým bratrem vždycky na Vánoce a kuckáme se smíchy.

A na závěr jeden polský klenot. Poslední rodina (2016) jsem objevila, když jsem vybírala filmy do jednoho projektu. Nestíhala jsem a tenhle film mi zbyl tak nějak poslední. Byla už noc a já si ho nakonec pustila dvakrát za sebou, protože mi bylo jasné, že koukám na něco výjimečného. Neuvěřitelný příběh podle skutečné události vás donutí po jeho zhlédnutí pátrat po téhle prokleté rodině Beksińských. A navíc je tenhle snímek prostě neuvěřitelně dobrý.


Další kolekce

  • Výtvarní géniové ve filmu Fascinující svět výtvarného umění do těch nejjemnějších detailů. Vydejte se na výlet na výstavu do předních světových muzeí a galerií.
  • Skandinávské filmy Filmy z Norska, Švédska, Finska, Dánska nebo Islandu plné specifického černého humoru a rázovitých figur.
  • Vladimir 518 doporučuje Rapper, člen skupiny PSH a zakladatel labelu BiggBoss vybral filmy z našeho katalogu, které jsou jeho nejoblíbenější.
  • Meky Žbirka doporučuje Zpěvák a skladatel populárních písní, který porazil ve Zlatém slavíkovi i Karla Gotta. Na jaké filmy se u nás dívá, když zrovna nezpívá?