Ředitel kina Světozor doporučuje

Vojtěch Marek se v kině Světozor stará o to, co se tu každý den bude promítat. Inspirujte se jeho tipy, co nevynechat z naší filmotéky.

Vybrat šest filmů z Aerovodu pro mě nebyl lehký úkol, protože bych jich nejraději doporučil mnohem víc.

Svůj seznam bych začal Jimem Jarmuschem. Byl to totiž právě on, kdo mě přivedl k (nejen) americkému nezávislému filmu. Jeho Paterson (2016) je podmanivou podívanou, které navíc kraluje Adam Driver v titulní roli. Další snímek z americké indie scény, který ve mně zanechal nesmazatelné stopy je The Florida Project (2017) od Seana Bakera s Willemem Dafoe. Film je kromě přehlídky skvělých hereckých výkonů úchvatným výletem do sousedství Disneylandu, kde život rozhodně není pohádkový, leč v sobě skrývá mnoho magického.

Výborné filmy ale vznikají i v sousedním Polsku, odkud jsou moje další dva tipy. Poslední rodina (2016) je film, který se odehrává víceméně v jednom bytě, ale přesto z něj nedokážete odtrhnout pozornost a je protkán prazvláštní atmosférou. Ida (2013) je intimní černobílý snímek jedno z nejlepších současných evropských režisérů Pawła Pawlikowského.

Slow West (2015). Na Aerovodu naleznete i díla z žánru western, což je tak trochu moje guilty pleasure. Zvláště pak, když je nasnímán tak neotřelým pohledem a kombinuje tento žánr s tématy dospívání a první lásky. V hlavní roli skvělý Michael Fassbender.

Tečkou na mém seznamu je chytrá, vysokooktanová jízda Rivalové (2013).


Další kolekce

  • Veronika Ruppert doporučuje Módní publicistka, novinářka, moderátorka Radia Wave a DJka vybrala filmy, které by neměl minout žádný milovník elegance.
  • Tým kina Světozor doporučuje Parta z pražského kina Světozor filmy miluje. Je to znát nejen v samotném kině, ale i v jejich online výběru.
  • Erotika a umění Mnoho podob fyzické lásky ve filmech, kde je erotika ve službách umění (a naopak).
  • Skandinávské filmy Filmy z Norska, Švédska, Finska, Dánska nebo Islandu plné specifického černého humoru a rázovitých figur.