Ředitel kina Aero doporučuje

Jiří Flígl stojí v čele kina Aero, pamatovat si ho ale můžete i z Festivalu otrlého diváka. Jak moc otrlý bude jeho výběr filmů?

Aero vždy nabízelo divákům to nejlepší z celého spektra kinematografie od Andreje Tarkovského po Festival otrlého diváka. Jiří Flígl si ve studentských letech právě zde formoval svůj vkus, načež od roku 2008 na tamním pódiu řádil coby jeden z dramaturgů kultovního festivalu, aby o deset let později navázal na tradici Aera coby jeho ředitel.

Vždy mě fascinovaly filmy, které diváky vtáhnou do zcela osobitých světů, jež nesou nezaměnitelný otisk imaginace svých autorů. Když navíc za takovým dílem stojí nesporný talent s citem pro výrazové prostředky filmu, stává se jeho sledování povznášejícím a inspirativním zážitkem. To pro mě dokonale splňují Divoká stvoření jižních krajin (2012), která mě fascinují úchvatně uchopenými motivy dospívání a dětství, ale právě také jejich provázáním s uhrančivou formou a magicko-realistickým pohledem.

Intenzivní divácké zážitky nabízejí nejen vize nezávislých filmařů, ale také žánrová zákoutí kinematografie. Obzvláště, když se klasických struktur a prvků chopí revizionistický tvůrce jako v případě obrazoboreckého westernu Kosti a skalp (2015). Vytříbeně napsaný debut scenáristy a režiséra S. Craiga Zahlera, jenž se právem zařadil mezi nejzářnější nové talenty amerického filmu, přetváří ikonický žánr pro dnešní cynickou a poučenou dobu, přičemž stejnou mírou oslavuje tupý heroismus osadníků, jako ho i s nadsázkou podvrací.

Dělení umění na vysoké a nízké, nebo ošklíbání se vůči blockbusterům či artu je dnes už naštěstí přežitkem, a to nejen na straně diváků, ale také tvůrců. Z posledních let mě (nejen) v tomto ohledu nejvíce nadchnul evropský koprodukční projekt Měsíc Jupitera (2017) maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa. Ten za pomoci fantaskní premisy a stylem srovnatelným s ambiciózními hollywoodskými blockbustery Christophera Nolana či Alfonso Cuaróna zpracovává téma uprchlické krize, kterému právě díky rozmáchlé formě dodává naléhavost a maximálně emocionální rozměr.

Když už jsme u velkolepých vizí, ve velké míře se jim daří na poli animace, protože tam nejsou tvůrci limitováni rozpočtem, ale pouze hranicemi své obrazotvornosti. Červená želva (2016) může v kontextu předchozí věty vyznívat poněkud podivně, protože věcně řečeno pojednává o trosečníkovi na pustém ostrově. Jenže bravurní animátor Michaël Dudok de Wit tuto premisu rozvíjí do pohlcující metafory pro celý lidský život. Nejlepší garanci kvalit tohoto atypického celovečerního debutu více než šedesátiletého režiséra představuje jeho geneze. Na základě režisérovy krátkometrážní tvorby ho oslovili mistři z věhlasného japonského studia Ghibli, že by chtěli zafinancovat jeho celovečerák, přičemž mu dají absolutní tvůrčí svobodu.

Ale protože filmy nás nemusejí pouze okouzlovat, ale mohou nás také provokovat a vybízet, abychom vykročili ze zažitých diváckých kolejí, dovolím si doporučit také avantgardní česko-rakouský projekt Menandros & Thaïs (2016). Mě tato dadaisticky ztvárněná meta variace na klasické antické příběhy s postupy moderního divadla a videoklipů nadchla jednak coby sandálový velkofilm realizovaný s minimálním rozpočtem, ale právě také jako příklad toho, že film nemusí mít jen klasické kontury.

Každý cinefil má ve svém srdci extra místo pro filmy o světě filmu, a proto svůj seznam doporučení zakončím titulem, který vlastně obsáhne vše výše řečené – hypnotickou a energií pulzující esejí Holy Motors (2012). Fenomenální francouzský samorost Leos Carax pomocí svého věrného a nevídaně tvárného herce-úkazu Denise Lavanta vytvořil sérii melancholických esejů na téma herectví coby profese proměny a filmu coby média okouzlení i šálení.


Další kolekce

  • Tým kina Aero doporučuje V kině Aero na pražském Žižkově se každý divák vznáší filmovým blahem. Co si pustit, abyste se vzášeli i doma?
  • Filmy ženských režisérek Filmy režisérek, které se podílí na charakteru současného světového filmu.
  • Oscarové filmy Snímky oceněné americkou Akademií filmového umění a věd nejprestižnější filmovou soškou.
  • Restaurovaná klasika Digitálně restaurované filmy z katalogu Národního filmového archivu dostupné v té nejlepší obrazové i zvukové kvalitě.