Ředitel Bia Central doporučuje

Petr Vítek, zakladatel pražského kina Aero, vede už více než 8 let královéhradecké Bio Central. Přikloní se jeho výběr spíš k programu Aera nebo jeho současné domoviny?

Vybral jsem filmy, na které se k nám do Bio Central hodně chodilo nebo chodí a pak jsem si tam přidal něco ze svých „radůstek“, které by se možná daly přehlédnout a byla by to škoda.

Na prvním místě mezi komediemi mám úspěšnou a chytrou českou komedii Vlastníci. Většina z nás, někdy zažila domovní schůzi a ve Vlastnících poznáte hodně sousedů. No a rozhodně bych nechtěl mít doma rozčilenou Terezu Ramba ☺. Pokud budou vznikat podobně dobré české komedie, není to s českým filmem špatné. Druhým filmem je francouzská komedie Dokud nás svatba nerozdělí. Pokud máte před svatbou a jste perfekcionisti, tento film musíte vidět. A že si říkáte, že ženich nemůže ze svatby odletět? No uvidíte! Dalším filmem, který byste neměli minout, je (opět) česká komedie Chata na prodej. Jsme národem chalupářů a na chalupách se odehrává kromě radostí, také spousta malých dramat a tyto se všechny objeví v jednu chvíli, kdy se chata musí prodat. Vtipný a místy až absurdní humor vás rozhodně přinutí zavzpomínat, kdy jste naposledy na nějaké chalupě byli, a že to vlastně nebylo tak špatné. Asi by nešlo nedoporučit, dle mého názoru komedii roku 2019, kterou je jihokorejský Parazit. Ačkoliv žánr komedie asi není úplně přesný a v jednu chvíli se z komedie stane něco úplně jiného, je to film, který vám ukáže, že jihokorejská kinematografie nám má co říct a dobře vystavěné komediální scény mohou fungovat všude na světě stejně. Parazit se dá vidět několikrát, a budete v něm nacházet další a další pointy.

A teď dva filmy, které tak divácké nejsou, ale které mám rád já osobně. Prvním z nich je film Druhá strana naděje, na některých portálech označená jako komedie, ale pro mne jde spíše o drama s komediálními prvky, přesně jak to Aki Kaurismäki často dělává. Myslím, že nikdo nezpracoval téma osamělého migranta v cizí zemi tak dojemně, jako právě finský režisér. Mým posledním doporučeným filmem je Diego Maradona. Věřte, že i když absolutně nerozumíte fotbalu, tento příběh vás naprosto stáhne a po jeho zhlédnutí, vám bude jasné, že rukou se nehraje a že pokud naštvete fotbalové fanoušky, je to věc, která se neodpouští, i když hrajete fotbal jako pán Bůh!

 • Náš tip
  Diego Maradona

  Dokument

 • Dokud nás svatba nerozdělí

  Škodolibá komedie

 • Náš tip
  Druhá strana naděje

  Komedie

 • Chata na prodej

  Komedie

 • 60 Kč
  Parazit

  Černá komedie

 • 90 Kč
  Vlastníci

  Komedie


Další kolekce

 • Výtvarní géniové ve filmu Fascinující svět výtvarného umění do těch nejjemnějších detailů. Vydejte se na výlet na výstavu do předních světových muzeí a galerií.
 • Poprvé na Aerovodu? Vítejte na Aerovodu! Pokud nevíte, kde začít, představujeme vám kolekci toho nejzásadnějšího, co u nás můžete vidět.
 • Asijské filmy Filmy ze zemí blízkého i dálného východu, Jihovýchodní Asie a přilehlých ostrovů.
 • Cyklus Citrus Ediční řada Cyklus Citrus zvýrazňuje vybrané nezávislé filmy nastupující české generace.