Petr Cífka doporučuje

Redaktor a spoluzakladatel filmového webu Moviezone vybral filmy, které musíte vidět. A to teď hned.

Divoké historky (2014)

Napěchovaná antologie šesti smrtelně cynických historek, která vynesla na výsluní argentinskou kinematografii. Od parádní úvodní miniatury až po dokonale neurvalé svatební finále skvěle našlapaný povídkový sextet, který se na rozdíl od konkurenčních sbírek z paměti jen tak nevytratí.

Kosti a skalp (2015)

První velký a jaksepatří brutální úder S. Craiga Zahlera, jenž se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších amerických autorů. Táhlý a produkčně skromný, přesto díky své nekompromisnosti velmi intenzivní western, v němž se Kurt Russell, Matthew Fox a Patrick Wilson postaví kanibalskému indiánskému kmenu, vás bude nejen kvůli porcování u ohniště nadosmrti strašit.

Cesta ven (2014)

Navzdory hlavním cenám na Českých lvech pořád nedoceněný film, který je sociálním dramatem světových parametrů. Taková ta typická festivalovka s vysokým indexem působivosti, jež samozřejmě naráží na to, že hraje s romským tématem… a to bílá česká masa bohužel moc nemusí.

Ztracené město Z (2014)

Starosvětsky koncipovaná dobrodružná dobovka, která víc sází na zemité exotické kulisy než na triky a atrakce. Svou povahou bezmála dojemná oslava hledačství a objevování režiséra Jamese Graye (Ad Astra, Noc patří nám), v níž moc potěší Charlie Hunnam, Tom Holland, Sienna Miller i Robert Pattinson.

Karel, já a ty (2019)

Na Českých lvech bych hlasoval pro tenhle film. Bohdan Karásek natočil neskutečně sympatickou, i když ultralevnou, skrz na skrz nezávislou, užvaněnou a řemeslně extrémně skromnou konverzačku. Její srdíčko a chytrá upovídanost jsou ale neodolatelné. Náramný indiečko.

Studená válka (2018)

Nepřekonatelně nasnímaná milostná elegie přinesla po oscarovém triumfu Idy Polákovi Pawłovi Pawlikowskému hned tři další nominace, včetně nej režie a kamery! A zcela zaslouženě, protože černobílé, na čtvercový formát otisknuté drama, je evropským artem v nejlepší formě, které v rozmáchlém historickém pojetí (avšak tvrdé autorské zkratce, jež stlačila veškeré drama na osmdesát minut), vypovídá o lidech zakletých v nepěkné době a rozervaných duších líp než patery Pelíšky se Želary dohromady.

Další filmové tipy Petra Cífky pro Moviezone si přečtěte v jeho článku.


Další kolekce

  • Výjimečná animace Celovečerní animované filmy, které vás i vaši rodinu přenesou do fantastických světů plných dobrodružství a kouzel, ale i lásky a přátelství.
  • Meky Žbirka doporučuje Zpěvák a skladatel populárních písní, který porazil ve Zlatém slavíkovi i Karla Gotta. Na jaké filmy se u nás dívá, když zrovna nezpívá?
  • Dokumentární portréty Inspirativní portréty výrazných, populárních i kontroverzních osobností napříč společností i stoletími.
  • Aki Kaurismäki Přehlídka klasických snímků připomíná svérázný styl kultovního filmaře.