Miss Petty doporučuje

Na jaké filmy nedá dopustit David Daniel alias Miss Petty, první česká drag queen, která produkuje vlastní hudební tvorbu?

Film Až přijde kocour (1963) jsem objevil až tady na Aerovodu a byla to láska na první pohled. Neuvěřitelně krásná pohádka pro dospělé s kocourkem se slunečními brýlemi v hlavní roli. Jestli jste jako já a milujete kočky, asi vám nemusím říkat víc, ale jako další velkou kvalitu filmu vnímám jeho až snovou atmosféru. Děj je surreálný, ale zasazený ve velmi běžném prostředí, a vše je dokreslené zrnem a barvami typickými pro film z šedesátých let. 

Yes queen you better work! Nebyl bych drag queen, kdybych na svůj výběr nezařadil Vysoké podpatky (1991). O scénář i režii se postaral legendární Pedro Almodóvar, což pro mě znamená záruku prvotřídního důvtipu a teatrálnosti. Celé je to pure camp drama mama a je to další film, který mě potěšil i svou atmosférou dokreslenou barevností i kostýmy! U tohohle se nudit nebudete.

Rest in peace Amy (2015). Jediný dokumentární film na světě, u kterého vím, že se na konci vždy rozbrečím, ať to vidím klidně po sté. Film do hloubky odkrývá nejen osobní život Amy, ale hlavně to, jaký člověk byla, jak křehká byla, a do jakých nešťastných okolností jí dovedla její láska k hudbě, drogám i svému příteli. Nevím, co víc bych k filmu mohl říct.

Dramaaaaaa! Musel jsem na svůj seznam zařadit i nějaký pořádně temný film, protože jsem velký fanoušek hororů. A i když Zmizení (2013) není přímo horor, svou intenzitou k tomu nemá daleko. Je to jeden z filmů, kde ani nevíte komu můžete fandit, protože stejně jako v reálném životě nikdo není zrovna svatoušek. Je jedno, po kolikáté Zmizení vidím, je to pokaždé stejně napínavé. Plus Hugh Jackman a Jake Gyllenhaal v hlavních rolích? Nevím jestli je zrovna u tohoto filmu vhodné někoho shledávat sexy, ale nemůžu si pomoct, tyhle dva herce miluju z vícero důvodů.

Hey McQueen (2018)! Boots the house down mawma! Fascinující příběh za jedním z nejvýznamnějších designérů naší doby. Myslím, že neznám gay člověka ve svém okolí, který by tento dokument ještě neviděl, ale pokud si má doporučení čte někdo heterosexuální, nenechte si tento film ujít!

Chaos, pláč, smích, rozmlácená kolena… film Já, Tonya (2017) má VŠECHNO. Jestli milujete Margot Robbie jako Harley Quinn, budete jí milovat jako Tonyu. Vlastně to nejsou tak rozdílné postavy. Mě osobně fascinuje, když psychopatické ženské postavy dostávají backstory, kterou si zaslouží, a nejsou jen jednorozměrné záporačky. Mimochodem krasobruslení a drag mají spoustu společného. Od kostýmů se třpytivými kamínky až po nezdravě kompetitivní prostředí…. just kidding!

Miss Petty


Další kolekce

  • Asijské filmy Filmy ze zemí blízkého i dálného východu, Jihovýchodní Asie a přilehlých ostrovů.
  • Jakub König doporučuje Frontman skupin Kittchen nebo Zvíře jménem podzim je náruživým filmovým fanouškem. Jaké snímky u nás doporučuje neminout?
  • Volání divočiny Filmy o přírodě, nad kterými by zajásal David Attenborough i Jacques Cousteau.
  • Filmy ženských režisérek Filmy režisérek, které se podílí na charakteru současného světového filmu.