Meky Žbirka doporučuje

Zpěvák a skladatel populárních písní, který porazil ve Zlatém slavíkovi i Karla Gotta. Na jaké filmy se u nás dívá, když zrovna nezpívá?

Život podle Václava Havla (2014)

S režisérkou Andreou Sedláčkovou jsem se seznámil, když mě oslovila, abych napsal titulní skladbu k jejímu filmu Fair Play. Pozvala mě pak na premiéru Života podle Václava Havla. Líbí se mi, že je to „jiný“ dokument, a to třeba použitím rodinných filmů a spíše biografickým než politickým pojetím.

Zkáza krásou (2015)

Jako fanouška prvorepublikové filmové tvorby mě samozřejmě zajímal osud Lídy Baarové. Dokument neuvěřitelné a důsledně precizní Helenky Třeštíkové přináší další pohled na tuto hvězdu s dramatickým životem.

Skřivánci na niti (1969)

Nedávno jsem vedl rozhovor s Vaškem Neckářem a říkal mu, že je úžasné, jak uspěl nejen jako zpěvák, ale také jako skvělý herec. Mohl bych vybrat Ostře sledované vlaky, ale volím tento „zašitější“ film, ve kterém Václav exceluje.

Vlk z Wall Street (2013)

Mimořádný výkon Leonarda DiCapria a stále aktuální téma. Natočené tak, že se ani na moment nenudíte.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Mám rád všechny filmy Miloše Formana a všechny jsem také viděl. Tento je úžasný i díky Vladimíru Pucholtovi, Haně Brejchové a takzvaným nehercům, kteří ovšem hrají skvěle.

King Skate (2018)

Tento film mě vlastně spojil s režisérem Šimonem Šafránkem. Požádal mě o souhlas s použitím skladby Pekný chlapec do filmu o skejťácích 80. let. Pozval mě pak na premiéru do Karlových Varů a King Skate se mi moc líbil. Sex Pistols tam zněli pěkně nahlas. Takže když vznikla myšlenka natočit film o mém životě a produkce přišla s nápadem oslovit Šimona, byl jsem rád. A tak vznikl film Meky.


Další kolekce

  • Skandinávské filmy Filmy z Norska, Švédska, Finska, Dánska nebo Islandu plné specifického černého humoru a rázovitých figur.
  • Kinofil doporučuje Tým progresivního filmového magazínu Kinofil pro vás vybral snímky, které potěší každého kinofila. A pokud ne, tak nejste správný kinofil.
  • V hledáčku Filmové portréty světově proslulých fotografů českého původu, významných zahraničních osobností i dokument o fotografickém hnu­tí.
  • Black Lives Matter Filmy, které svým poselstvím bojují proti rasismu, diskriminaci a utlačování na základě barvy pleti.