Mardoša doporučuje

Člen skupiny Tata Bojs, filmový fanoušek a náš pravidelný divák Mardoša vybírá snímky, které podle něj rozhodně stojí za to.

Vždy jsem miloval francouzské komedie zlaté éry. Ta je sice už dávno pryč, ale to neznamená, že už by se nebylo čemu smát. A v poslední době jsem se u máločeho tak nasmál jako u filmu Dokud nás svatba nerozdělí (2017). Hodně romantických komedií svatbou končí; zde to svatbou začíná, pokračuje i končí. Postava samolibého ženicha je jednou z nejtrapnějších postav jakou jsem kdy na plátně, které znamená svět, viděl. Doslova fyzicky jsem trpěl při každém jeho výstupu. A zároveň se na něj těšil. Na našich deskách jsme z výše uvedených komedií často samplovali. Ale vůbec první filmový sampl na našem albu, byl úryvek dialogu z filmu Leningradští kovbojové dobývají Ameriku (1989): „Have you ever heard of rockenrol?“ „Eee?“ „Study this book!“ Musím se na to po letech zas podívat! Naopak velice nedávno jsem si pustil film o jiném, nikoli fiktivním hudebníkovi. Bratříček Karel (2016). Dozvěděl jsem se o Krylovi spoustu nových věcí, hlavně z období jeho emigrace. Bavil mě i polský pohled na Krylův fenomén.

Hudební fanoušek jsem velký, ne tak už sportovní. Tudíž jsem se do filmu Borg/McEnroe (2017) tolik nevrhal. Ale strhnul mě hned a nepustil až do svého finále, což bylo wimbledonské finále. Co s kvalitou filmu nijak zvlášť nesouvisí, ale výrazně upevnilo mé pouto se snímkem bylo, že se část natáčela na mé rodné Hanspaulce! Málem mi zaskočilo (naštěstí jsem zrovna nejedl, takže jsem jen naprázdno polkl), když jsem viděl povědomé lokace a zjistil, že mi to točili „za barákem“.

Děti jsou pro rodiče někdy skvělá výmluva, například při společném sledování filmů, které chce vidět tatínek. Problém nastane, když děti vidí film sami a „důvod“ k pouštění už není. Ale Čertí brko (2018) má tak dobré ohlasy, že si ho někdy pustím bez výmluv asi sám. Naopak můj oblíbený Woody Allen není zrovna ideální na rodinné promítání. Tak si nějakého pustíme až děti půjdou spát. Dlouho byly nesehnatelé jeho devadesátkové filmy, takže mi udělalo velkou radost, že se teď objevily na Aerovodu! Pustím si je všechny, i když jsem je už viděl. Ale například z Pozor na Harryho (1997) si pamatuji jen to, že je tam rozmazaný kameraman. Všechno ostatní už se mi v paměti rozmazalo.

 • Bratříček Karel

  Dokument

 • 60 Kč
  Čertí brko

  Pohádka

 • Dokud nás svatba nerozdělí

  Škodolibá komedie

 • Leningradští kovbojové dobývají Ameriku

  Hudební komedie


Další kolekce

 • Black Lives Matter Filmy, které svým poselstvím bojují proti rasismu, diskriminaci a utlačování na základě barvy pleti.
 • 30 let svobody Oslavte 30. výročí sametové revoluce ve společnosti filmů, které volně reflektují cestu a vývoj svobody v Česku až po současnost.
 • Oscarové filmy Snímky oceněné americkou Akademií filmového umění a věd nejprestižnější filmovou soškou.
 • Apolena Rychlíková doporučuje Nechejte se inspirovat výběrem filmů od uznávané dokumentaristky, novinářky a aktivistky.