Krištof Kintera doporučuje

Jaké filmy na Aerovodu nepřehlídnout podle jednoho z nejzajímavějších a nejnápaditějších současných českých umělců?

Naprosto skvělý je Adam Driver a od tohoto okamžiku si jeho jméno budete dobře pamatovat, neboť: Adam Řidič, nebo-li Adam Driver vystupuje v roli introvertního, málomluvného řidiče autobusu ve filmu Paterson (2016) od Jima Jarmusche. (Protože je řidič, tak si od té doby pamatuji jeho jméno, jinak mi to s herci úplně moc nejde, a často se mi doma smějou, že nevim kdo je třeba Orlando Bloom.) Snímek dokonale zachycuje zdánlivě fádní rutinu koloběhu dní řidiče autobusu, který si však utíká do bohatého vnitřního světa poezie, kterou sám ve volných chvílích píše. Jakoby se nic neděje a přitom se toho děje tolik podstatného!

Abychom si uvědomili, jak báječné bylo období, kdy hlavou státu byl Václav Havel a nepřestali doufat, věřit a bojovat o to, abychom dokázali změnit tristní vulgaritu naší soudoubé politické garnitury. Proto je potřeba si neustále připomínat osobnost Václava Havla třeba ve filmu Občan Havel (2007) od Pavla Kouteckého a Míry Janka. Bude vám smutno z toho, že ta doba už je pryč, ale dá vám to naději, že je potřeba vždy a za každých okolností vydržet a pak se vše v dobré obrátí.

A rovnou k tomu přihodím další personu, která nám podržela plamen svobody a demokracie i v těch nejsložitějších dobách normalizace a tím je náš Vršovický guru Vráťa Brabenec! V dokumentu Evangelium podle Brabence (2014). Oba dokumenty nám zdařile ukazují přirozenost a kouzlo portrétovaných osobností.

Nikdy jsem moc nejel v komixech ani animáčích, ale tu a tam mě nějákej dostane a zrovna taky českej… Alois Nebel (2011), je skutečně hodně dotažený, nesmírně vypracovaný a svébytně zvládnutý animovaný film.

Nikdy neodvracej zrak (2018), ze začátku na mě sice působil až příliš mainstreamově, vlastně to je mainstreamový film, já inklinuju spíš k různým radikalitám a experimentálnějším formám, nicméně tento snímek je vynikají edukační látkou, která vás provede psychologií, traumaty, popudy, důvody umělce žijícího v dramatické době v Německu dvacátého století. Scénář se volně inspiroval příběhem stále žijícího německého umělce Gerharda Richtera.


Další kolekce

  • Čelisti doporučují Vyučujeme evangelium toxické očisty, šíříme revoluční nákazu imaginace. Aleš Stuchlý, Vít Schmarc a jejich hosté.
  • Tým kina Scala doporučuje Náš nejoblíbenější brněnský biograf je Univerzitní kino Scala. Jaký kinodiktát doporučuje jeho tým aplikovat online?
  • Výjimečná animace Celovečerní animované filmy, které vás i vaši rodinu přenesou do fantastických světů plných dobrodružství a kouzel, ale i lásky a přátelství.
  • Kovy doporučuje Známý influencer Karel Kovy Kovář vybral filmy, které jsou jeho srdci nejbližší. Inspirujte se…