Krištof Kintera doporučuje

Jaké filmy na Aerovodu nepřehlídnout podle jednoho z nejzajímavějších a nejnápaditějších současných českých umělců?

Naprosto skvělý je Adam Driver a od tohoto okamžiku si jeho jméno budete dobře pamatovat, neboť: Adam Řidič, nebo-li Adam Driver vystupuje v roli introvertního, málomluvného řidiče autobusu ve filmu Paterson (2016) od Jima Jarmusche. (Protože je řidič, tak si od té doby pamatuji jeho jméno, jinak mi to s herci úplně moc nejde, a často se mi doma smějou, že nevim kdo je třeba Orlando Bloom.) Snímek dokonale zachycuje zdánlivě fádní rutinu koloběhu dní řidiče autobusu, který si však utíká do bohatého vnitřního světa poezie, kterou sám ve volných chvílích píše. Jakoby se nic neděje a přitom se toho děje tolik podstatného!

Abychom si uvědomili, jak báječné bylo období, kdy hlavou státu byl Václav Havel a nepřestali doufat, věřit a bojovat o to, abychom dokázali změnit tristní vulgaritu naší soudoubé politické garnitury. Proto je potřeba si neustále připomínat osobnost Václava Havla třeba ve filmu Občan Havel (2007) od Pavla Kouteckého a Míry Janka. Bude vám smutno z toho, že ta doba už je pryč, ale dá vám to naději, že je potřeba vždy a za každých okolností vydržet a pak se vše v dobré obrátí.

A rovnou k tomu přihodím další personu, která nám podržela plamen svobody a demokracie i v těch nejsložitějších dobách normalizace a tím je náš Vršovický guru Vráťa Brabenec! V dokumentu Evangelium podle Brabence (2014). Oba dokumenty nám zdařile ukazují přirozenost a kouzlo portrétovaných osobností.

Nikdy jsem moc nejel v komixech ani animáčích, ale tu a tam mě nějákej dostane a zrovna taky českej… Alois Nebel (2011), je skutečně hodně dotažený, nesmírně vypracovaný a svébytně zvládnutý animovaný film.

Nikdy neodvracej zrak (2018), ze začátku na mě sice působil až příliš mainstreamově, vlastně to je mainstreamový film, já inklinuju spíš k různým radikalitám a experimentálnějším formám, nicméně tento snímek je vynikají edukační látkou, která vás provede psychologií, traumaty, popudy, důvody umělce žijícího v dramatické době v Německu dvacátého století. Scénář se volně inspiroval příběhem stále žijícího německého umělce Gerharda Richtera.


Další kolekce

  • Feel Good Náročný den? Nic se nedaří? Nálada pod psa? Někdy člověk prostě potřebuje vypnout a kouknout na film, který pobaví a zvedne náladu.
  • Pedro Almodóvar Výběr filmů vášnivého španělského režiséra, citlivého pozorovatele lidských osudů a držitele dvou Oscarů.
  • Jakub König doporučuje Frontman skupin Kittchen nebo Zvíře jménem podzim je náruživým filmovým fanouškem. Jaké snímky u nás doporučuje neminout?
  • Výtvarní géniové ve filmu Fascinující svět výtvarného umění do těch nejjemnějších detailů. Vydejte se na výlet na výstavu do předních světových muzeí a galerií.