Kovy doporučuje

Známý influencer Karel Kovy Kovář vybral filmy, které jsou jeho srdci nejbližší. Inspirujte se…

Často přemýšlím nad tím, co bude, až nebudu mladý. Mám podezření, že v tom svou roli sehrálo i duo Caine/Keitel. Pomalým procházkovým tempem alpskými kopci dorazilo Mládí (2015) až k mému srdci, kterého se ladně dotklo. Bylo nejen skvělým a silným filmovým zážitkem, ale zároveň látkou pro uvažování na dlouhé zimní večery. Podobně jako Šarlatán (2020). Příběh Jana Mikoláška jsem zhlédl před premiérou – dostal jsem nabídku na její moderaci a rozhodoval se, jestli ji přijmout. Po zhlédnutí jsem věděl, že do toho jdu. A bylo mi nesmírnou ctí. Silný příběh, poctivý a po řemeslné stránce perfektní biják. Což se dá rozhodně říct i o slovenské perle Budiž světlo (2019). V mých očích rozhodně nejsilnější film KVIFFu 2019, který doporučuji, kudy chodím. Takhle intenzivní a současné rodinné drama z našich končin uvidíte jen těžko.

Viva la France! Léto 85 (2020) bych popsal jako ladnou parodii na Call me by your name. Nečekaný zvrat v potrhlé drama s prvky tragikomedie mě zaskočil asi stejně, jako fotka Felixe Slováčka v plavkách. Což byl vlastně také zvrat. S velmi podobným prvkem… Jenom se v případě francouzského snímku jednalo o něco, co jsem rozhodně vidět chtěl! A když už jsme ve Francii, zmíním i Tenkrát podruhé (2019), ve kterém se cestuje časem, aniž by to bylo fantasy! Můj sen. No a ze země galského kohouta vybírám na závěr ještě Climax (2018). K tomu napíšu jen 3 věci: Gaspar Noé, spousta LSD a taneční horor. Byl jsem na něm na rande. Dobrý nápad to sice nebyl, zážitek ale rozhodně. Ufff.


Další kolekce

  • Výtvarní géniové ve filmu Fascinující svět výtvarného umění do těch nejjemnějších detailů. Vydejte se na výlet na výstavu do předních světových muzeí a galerií.
  • Black Lives Matter Filmy, které svým poselstvím bojují proti rasismu, diskriminaci a utlačování na základě barvy pleti.
  • Volání divočiny Filmy o přírodě, nad kterými by zajásal David Attenborough i Jacques Cousteau.
  • Helena a Hana Třeštíkovy Matka a dcera, obě režisérky. Na časosběrné dokumentární filmy Heleny Třeštíkové navázala její dcera Hanka novou sérií Manželských etud.