Jakub König doporučuje

Frontman skupin Kittchen nebo Zvíře jménem podzim je náruživým filmovým fanouškem. Jaké snímky u nás doporučuje neminout?

Slavnosti sněženek (1983) mi napoprvý úplně vymalovaly. A to jsem je viděl poměrně pozdě, třeba v pětadvaceti. Zůstal jsem tehdy na večírku u kamaráda sám koukat na videokazetu, u který všichni ostatní usnuli. A úplně jsem se do toho filmu propad. Fascinovalo mě tehdy asi nejvíc, jak dokonale je namíchaný to nízký s ušlechtilým, vtip s tragédií, poezie s uzeným. Měl jsem dojem, že to je úplně geniální spojení mnoha prvků, který se odehrává jen jednou za pár desítek let.

Nečekaně stavěná severská love story je film Tina a Vore (2018). Z dojemnýho příběhu osamělý celní úřednice s „jedním vadným chromozomem“ se film organicky přerodí v podivnej, podivuhodně poetickej thriller. Střídmá dramaturgie. Neuvěřitelný herecký výkony a masky. Lišky, co dávaj dobrou noc. A hrsti tmavě zelenýho mechu.

Na Slunovrat (2019) jsem se dopředu dost těšil. A jsem z něj opravdu nadšenej. Moc hezky napsanej, velmi černě humornej, strašidelnej a napínavej biják. S občasným gor(e)ovým pomrkáváním. Oceňoval jsem vynalézavý ztvárnění zvláštních účinků různejch látek na lidskej organizmus. Zneklidňující repetetivní hudební složku. A tu žlutou stodolu.

Pinastri. Pestrobarvec petrklíčový (2014) je rafinovaná hříčka o sběratelce motýlů a její služebné. O dominanci a podřízenosti, smyslnosti a tajemství. Jitřící, obrazově intenzivní koláže. Scény, kterým s každým dalším opakováním přibývají významy. Lahůdka skutečně nevšední chuti.

Myslel jsem, že Frank (2014) bude klasickej vtipnej hudební film. Jen asi s praštěnější hudbou. Ale Frank mě dost překvapil. Je půvabně znepokojivej a podvratnej. Když vtipnej, spíš hořce. A drží si odstup. Už jen tím, že až prakticky do konce vůbec netušíme, kdo a proč se sakra schovává v tý masce.

Alois Nebel (2011) se mi moc líbil už jako komiks. Když jsem zjistil, že se připravuje film, strašně intenzivně jsem toužil stát se toho nějak nenápadně součástí. Shodou okolností jsem se v tý době zrovna s Jaromírem 99 seznámil, takže jsem měl občas možnost, vyzvídat a poslouchat, jak Nebel vzniká. Vidět pak ve filmu svý oblíbený charaktery vystupovat z mlhy v černobílý rotoskopický animaci, to pro mě byl splněnej sen. Fantastickej je i soundtrack, Alois Nebel je prostě největší miláček do tmy a mlhy.

Kittchen vydávají 1. května 2021 nové album Puls.


Další kolekce

  • Kinofil doporučuje Tým progresivního filmového magazínu Kinofil pro vás vybral snímky, které potěší každého kinofila. A pokud ne, tak nejste správný kinofil.
  • Tým Bia Oko doporučuje Naši přátelé z Bia Oko na pražské Letné nyní mají zavřené kino, a tak se filmy dívají doma. Jaké to jsou?
  • Šary Vary To nejlepší z filmového festivalu v Karlových Varech.
  • Čelisti doporučují Vyučujeme evangelium toxické očisty, šíříme revoluční nákazu imaginace. Aleš Stuchlý, Vít Schmarc a jejich hosté.