Jakub König doporučuje

Frontman skupin Kittchen nebo Zvíře jménem podzim je náruživým filmovým fanouškem. Jaké snímky u nás doporučuje neminout?

Slavnosti sněženek (1983) mi napoprvý úplně vymalovaly. A to jsem je viděl poměrně pozdě, třeba v pětadvaceti. Zůstal jsem tehdy na večírku u kamaráda sám koukat na videokazetu, u který všichni ostatní usnuli. A úplně jsem se do toho filmu propad. Fascinovalo mě tehdy asi nejvíc, jak dokonale je namíchaný to nízký s ušlechtilým, vtip s tragédií, poezie s uzeným. Měl jsem dojem, že to je úplně geniální spojení mnoha prvků, který se odehrává jen jednou za pár desítek let.

Nečekaně stavěná severská love story je film Tina a Vore (2018). Z dojemnýho příběhu osamělý celní úřednice s „jedním vadným chromozomem“ se film organicky přerodí v podivnej, podivuhodně poetickej thriller. Střídmá dramaturgie. Neuvěřitelný herecký výkony a masky. Lišky, co dávaj dobrou noc. A hrsti tmavě zelenýho mechu.

Na Slunovrat (2019) jsem se dopředu dost těšil. A jsem z něj opravdu nadšenej. Moc hezky napsanej, velmi černě humornej, strašidelnej a napínavej biják. S občasným gor(e)ovým pomrkáváním. Oceňoval jsem vynalézavý ztvárnění zvláštních účinků různejch látek na lidskej organizmus. Zneklidňující repetetivní hudební složku. A tu žlutou stodolu.

Pinastri. Pestrobarvec petrklíčový (2014) je rafinovaná hříčka o sběratelce motýlů a její služebné. O dominanci a podřízenosti, smyslnosti a tajemství. Jitřící, obrazově intenzivní koláže. Scény, kterým s každým dalším opakováním přibývají významy. Lahůdka skutečně nevšední chuti.

Myslel jsem, že Frank (2014) bude klasickej vtipnej hudební film. Jen asi s praštěnější hudbou. Ale Frank mě dost překvapil. Je půvabně znepokojivej a podvratnej. Když vtipnej, spíš hořce. A drží si odstup. Už jen tím, že až prakticky do konce vůbec netušíme, kdo a proč se sakra schovává v tý masce.

Alois Nebel (2011) se mi moc líbil už jako komiks. Když jsem zjistil, že se připravuje film, strašně intenzivně jsem toužil stát se toho nějak nenápadně součástí. Shodou okolností jsem se v tý době zrovna s Jaromírem 99 seznámil, takže jsem měl občas možnost, vyzvídat a poslouchat, jak Nebel vzniká. Vidět pak ve filmu svý oblíbený charaktery vystupovat z mlhy v černobílý rotoskopický animaci, to pro mě byl splněnej sen. Fantastickej je i soundtrack, Alois Nebel je prostě největší miláček do tmy a mlhy.

Kittchen vydávají 1. května 2021 nové album Puls.


Další kolekce

  • Jan Cina doporučuje Má rád film! Vidět ho můžete třeba v Národní třídě nebo Čertím brku. Na co by se ale podíval on sám? Filmy vybírá herec Jan Cina.
  • Black Lives Matter Filmy, které svým poselstvím bojují proti rasismu, diskriminaci a utlačování na základě barvy pleti.
  • Never Sol doporučuje Hudebnice a moderátorka Sára Vondrášková aka Never Sol vybírá filmy, ve kterých je důležitá lidská podpora a soudržnost.
  • Kovy doporučuje Známý influencer Karel Kovy Kovář vybral filmy, které jsou jeho srdci nejbližší. Inspirujte se…