Eliška Křenková doporučuje

Herečka, kterou u nás můžete vidět v pohádce Princezna zakletá v čase, dramatu Rodinný film nebo thrilleru Tiché doteky vybrala, na co by se sama podívala.

Rodinné štěstí (2016) je film, ke kterému se často vracím. Pamatuji si, když vyhrál v hlavní soutěži v Karlových Varech. Byla tam tenkrát přítomna celá rodina režiséra, která ve filmu i účinkovala. Seděla jsem v řadě vedle nich a jejich čistá radost z toho, že jako rodina dokázali něco tak velikého, byla naprosto odzbrojující. Film vznikl ve velmi nízkorozpočtových podmínkách. Scenárista, režisér i herec v hlavní roli v jedné osobě Szabolcs Hajdu obsadil svou rodinu, pozval studenty kamery a natočil vtipné a lehké rodinné drama, kterým mě upevnil v názoru, že pokud mají filmy s jednotou místa, času a děje dobrý scénář i režiséra, jsou těmi nejlepšími.

Určitě bych odporučila film Šťastný Lazzaro (2018). Lazzaro je kluk, který je kvůli své dobrosrdečnosti a bezelstnosti komunitou rolníků, ve které žije, vnímán jako hlupák. Díky tomu podstupuje výsměch a šikanu. Vzhledem ke své čistotě ale jako jediný dokáže být šťastný i v nově nastolené realitě. Krásný film, který dojme a zahřeje. Pokud máte rádi předešlý film režisérky Alice Rohrwacher Zázraky, který je neméně povedený, určitě nešlápnete vedle ani teď.

Chtěla bych také doporučit českou klasiku, aby se nezapomínalo na staré české filmy, které jsou kinematografickými skvosty. Zjistila jsem, že Aerovod disponuje těmi nejlepšími a je jich opravdu celkem dost. Bylo těžké mezi nimi vybírat. Chtěla bych tedy alespoň tímto vyzvat k využití příležitosti k jejich zhlédnutí, protože nebudete rozhodně litovat! Nakonec jsem vybrala z nabídky ke zmínce film Všichni dobří rodáci (1969). Film je perfektní na klidný melancholický večer. Myslím, že to je naprosto výjimečné dílo s plejádou velikých českých hereckých osobností té doby. Za zmínku určitě stojí kamera Jaroslava Kučery, která je úchvatná a naprosto nadčasová. Řekla bych, že filmy jako je tento patří k všeobecnému vzdělání, které si můžete bezbolestně, ba naopak s potěšením a lehce doplnit.

Poslední dobou jsem začala víc vyhledávat i filmy s lehčí tematikou a přesto ne hloupé, u kterých si odpočinu. A tak jsem objevila francouzskou komedii Tenkrát podruhé (2019). Vypráví o mírně vyčpělém šedesátníkovi, který se dostane (díky agentuře, co dokáže věrohodně zinscenovat jakoukoli epochu), do momentu v 70. letech, kdy byl ještě pln života a inspirativní energie a poprvé potkal svou ženu. Co by se mohlo stát, kdybychom znovu prožili ty nejzásadnější a nekrásnější okamžiky našich životů? Ideální oddechovka!

Zkouška dospělosti (2016) je film rumunské nové vlny, který se nebojí kritiky společnosti a přesně vystihuje moment v lidském životě, kdy dodržování zásad přestane být tak jednoduché. Na hlavní postavě asi padesátiletého, do té doby korektního a zásadového lékaře Romea, film vystihuje vnitřní boj, který nastane, když pevně dané hodnoty anebo oproti tomu korupce a podvod ze zoufalství, začnou určovat budoucnost jeho dcery. Rodinná tragédie je odrazem rumunské společnosti, která od té české nemusí být až tak vzdálená. Další velmi povedený a intenzivní film od režiséra skvělého snímku 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

Další film, který bych doporučila, jsou Divoká stvoření jižních krajin (2012). Americký křehký snímek o šestileté holčičce, která žije se svým temperamentním otcem v primitivní a svérázné komunitě na břehu slepého ramene řeky, naprosto izolované od zbytku světa. Vyrůstá obklopená přírodou jako samorost. Komunitu zasáhne veliká bouře, otec onemocní a systém ve kterém šťasntě vyrůstala (navzdory nepředstavitelným podmínkám pro lidi západního světa), se začne rozpadat. Dívka se snaží uvést vše zase do pořádku, zachránit otce a dát věcem opět řád. Nezapomenutelný film, a to nejen díky naprosto suverénnímu hereckému výkonu malé velké herečky.


Další kolekce

  • Půlnoční filmy Zábavná béčka, radikální experimenty s žánry, filmy bořící společenská tabu nebo exploatační jednohubky.
  • Meky Žbirka doporučuje Zpěvák a skladatel populárních písní, který porazil ve Zlatém slavíkovi i Karla Gotta. Na jaké filmy se u nás dívá, když zrovna nezpívá?
  • Poprvé na Aerovodu? Vítejte na Aerovodu! Pokud nevíte, kde začít, představujeme vám kolekci toho nejzásadnějšího, co u nás můžete vidět.
  • Diáky Trabantem, Pionýrem, Tatrou, na kole nebo pěšky za svými sny.