Buchty doporučují

Zuzana Fuksová a Ivana Veselková z podcastu Buchty na Radiu Wave vybraly filmy, které jsou jako jejich pořad i život sám.

Zuzana doporučuje

Tzv. kulervoucí (strhující) je Vinterbergův Hon (2012), u kterého při mé jediné návštěvě Karlových Varů brečelo celé kino. Teda já určitě. Nejhezčí muž světa aka Mads Mikkelsen obviněný neprávem z pedofilie, prostě chill film na víkend.

Na Aerovodu je kolekce Almodovarových filmů – postupně si je připomínám. Silné ženy, vysoké podpatky a srandovní dialogy. Díky Mluv s ní (2012) zjistíte, že i v komatu se toho dá hodně zažít.

Jako malá jsem chtěla být návrhářka a odjakživa mám ráda biografické filmy. Dokument McQueen (2018) o slavném návrháři Givenchy, který spáchal sebevraždu, nemoralizuje a ukazuje na raritních VHSkách komplikovaný vzestup a pád génia z chudých poměrů.

Ivana doporučuje

Občas mě napadá, co by si lidi řekli, kdyby mohli slyšet, co se mi honí hlavou. Asi nic tzv. pěkného. Ve filmu Proti přírodě (2014) můžete slyšet necenzurované myšlenky třicátníka Martina, který má manželku, dítě a spořádaný maloměstský život, ale štěstíčko moc nepociťuje. Ideální film pro chvíle, kdy vám váš život leze na nervy. Uvidíte, že v tom nejste sami.

Pokud stejně jako já koukáte občas na dokumenty, abyste ulevili výčitkám svědomí, že se díváte na moc (ne úplně edukačních) seriálů, tak si dejte Pátrání po Sugarmanovi (2012). Film o hudební star 70. let, která o své slávě vlastně vůbec nevěděla. Jako poplakala jsem si u toho.

No a v případě, že máte špatný den a hledáte tzv. milý (bez ironie) film, tak se koukněte na Všude dobře, doma nevím (2019). Selma se vrací z Paříže do rodného Tunisu, kde si chce otevřít psychoterapeutickou praxi. Trochu naivní komedie sice obsahuje pár zjednodušení a zbytečných stereotypů, ale stejně mě zahřála u srdíčka. A to se vždycky hodí.


Další kolekce

  • Feel Good Náročný den? Nic se nedaří? Nálada pod psa? Někdy člověk prostě potřebuje vypnout a kouknout na film, který pobaví a zvedne náladu.
  • Cyklus Citrus Ediční řada Cyklus Citrus zvýrazňuje vybrané nezávislé filmy nastupující české generace.
  • Český lev Filmy nominované a oceněné Českými lvy v posledních letech.
  • Šary Vary To nejlepší z filmového festivalu v Karlových Varech.